Як наносити бітумний праймер
Бітумний праймер – це матеріал, який наносять на поверхню для покращення її зчеплення з мастиками та рулонними покрівельними матеріалами. Він являє собою грунтовний склад – суміш рідкого бітуму з розчинником органічного походження та модифікуючих добавок. Праймування – обов'язковий технологічний процес при монтажу мастичних та рулонних покрівель, а також обмазувальних та обклеювальних гідроізоляцій фундаментів та інших конструкцій, що працюють за умови підвищеної вологості. Незважаючи на специфічний запах, бітумний праймер не є токсичною речовиною, хоча й вимагає дотримання певних правил під час виконання робіт.
Як використовують бітумний праймер
Праймер бітумний наносять на цементно-піщані стяжки, залізобетонні та бетонні конструкції, вироби з азбесту та дерева. Він проникає у структуру матеріалу, зміцнюючи її, і навіть значно підвищуючи його адгезійні якості. Також варто відзначити, що продукт сам по собі має гарні гідроізоляційні властивості. Нанесення бітумного праймера виконують як зовні приміщень, так усередині. Для полегшення транспортування продукт найчастіше випускають у концентрованому вигляді. Його поставляють у відрах, барабанах та бочках різної ємності. Перед нанесенням розбавляють концентрат до необхідної консистенції органічним розчинником. Бітумний праймер, інструкція до якого складається виробником, можна змішувати лише згідно з документацією. Тільки в цьому випадку він гарантовано виконуватиме свої функції.
Нанесення праймера
Згідно з технологією, нанесення бітумного праймера допускається при температурах від -30 до +40 °С. Перед цим поверхню очищають від забруднень та пилу, а також просушують, якщо в цьому є потреба. Також слід стежити, щоб матеріал мав монолітну структуру, не кришився і розшаровувався. Якщо виявлені дефекти такого типу, попередньо потрібно провести їх усунення, заклавши цементно-піщаним розчином, шпаклівкою або іншим придатним для цього складом. Рівень вологості основи повинен перевищувати 4%. Не допускається робота з праймерами під час дощу або снігопаду.
Часто можна почути питання, чим наносити праймер бітумний, щоб отримати максимально якісний результат. Суворих вимог щодо способу виконання робіт немає. Наносять склад пензлем, валиком чи методом розпилення. Останній спосіб найкраще підходить для обробки горизонтальних поверхонь знизу. Але буває так, що потрібно праймувати значні за розмірами конструкції, наприклад, дахи виробничих цехів або складських приміщень. Як наносити бітумний праймер у цьому випадку? Цілком очевидно, що валик, кисть чи пульверизатор для цих цілей підходять погано. Якщо потрібно обробити велику площу, можна вилити емульсію на поверхню, після чого акуратно розподілити її спеціальною шваброю з гумовими накладками. В інструкції вказано час висихання. Зазвичай воно становить 5-6 годин, але час може відрізнятися залежно від властивостей поверхні, що обробляється, консистенції продукту, а також температури і вологості повітря. Допускається нанесення 2 і більше шарів емульсії.
Правила роботи з праймером
Бітумна ґрунтовка містить у своєму складі до 70% легкозаймистих речовин. Тому перед тим, як наносити праймер на бетон або інший матеріал, важливо ознайомитись із правилами безпечної роботи з цим матеріалом:
- Біля ємності з емульсією не повинно бути джерел відкритого вогню, іскор або сильно нагрітих предметів. Зрозуміло, що курити поряд також заборонено.
- Контейнер з бітумом не можна нагрівати до температури вище +40 °С.
- Перш ніж приступати до наплавлення рулонних гідроізоляційних матеріалів пальником, потрібно переконатися, що праймер повністю висох.
- Перед тим, як наносити праймер на дах, слід переконатися в наявності засобів пожежогасіння.
- Для захисту очей, органів дихання, шкіри необхідно використовувати засоби індивідуального захисту.
Важливо пам'ятати, що грунтовка бітумна праймер має в'їдливий запах, позбутися якого непросто. Позбутися її плям на тканині або шкіри теж вдається далеко не завжди. Тому будь-які роботи з цим матеріалом потрібно виконувати лише у спецодязі.
Приступаючи до нанесення емульсії, необхідно переконатися, що не минув її термін придатності. Застосування простроченого продукту не допускається, оскільки згодом його експлуатаційні якості помітно знижуються. При необхідності тривалого зберігання ґрунтовки слід забезпечити умови, зазначені в інструкції виробником. У тому числі необхідно дотримуватись і правил пожежної безпеки.
Ми розібрались, що таке праймер бітумний та як з ним працювати. Але варто сказати про те, що тільки якісний продукт від авторитетного виробника гарантує високу якість виконання робіт. Іноді бітумний праймер виготовляють кустарним способом, використовуючи різні «рецепти» і саморобне обладнання. Отримані склади рідко виправдовують очікування. Потрібно пам'ятати про те, що грунтування поверхні перед нанесенням мастик або рулонних матеріалів – дуже відповідальне завдання. Використовуючи неякісний склад, можна звести нанівець усі наступні етапи роботи і зазнати суттєвої матеріальної та репутаційної шкоди.